20 września, 2021

Meblu

Lifestyle Blog

Co należy wiedzieć o czujnikach optycznych?

W przemysłowej automatyce używa się bardzo wielu typów detekcyjnych urządzeń. Jednym z nich jest czujnik optyczny. Co koniecznie należy o nim wiedzieć? Czujnik optyczny jest wykorzystywany powszechnie w przemysłowej automatyce. Wykorzystuje się go do pomiaru lub też do detekcji poziomu materiałów sypkich i cieczy, kontroli ruchomych elementów maszyn czy też identyfikacji i zliczania obiektów poruszających się, na przykład na produkcyjnej taśmie.

Z racji zastosowania powszechnego, na rynku obecnie jest dostępnych wiele modeli optycznych czujników, które się różnią rozwiązaniami zastosowanymi oraz także technologiami. Różne może być zatem między innymi ustawienie układu, typ wysyłanej wiązki światła, sam zasięg działania czy też rodzaj wyjściowego sygnału. Pozwala to na nic innego jak na wykorzystanie optycznych czujników w różnych warunkach oraz także sytuacjach. – także zapylenia czy też oświetlenia silnego z całkiem innych źródeł.

Budowa optycznych czujników

Schemat optycznych czujników jest dosyć prosty. Wszystkie urządzenia w tymże typie składają się z nadajnika, który to wysyła wiązkę światła – laserowego, widzialnego czy też podczerwonego oraz także odbiornika, który to reaguje na zmiany w tymże zakresie. Jedne z nich reagują na dotarcie wiązki, inne na przerwę w jej docieraniu czy też zmianę samego natężenia. Bardzo ważne jest to, że układ na linii nadajnik-odbiornik rozmieszczony może być naprzeciwko siebie, albo też w jednej obudowie reagują bezpośrednio na odbitą wiązkę świetlną. Budowa czujników optycznych jest naprawdę ważna, aby zrozumieć to urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *