Co daje krem z filtrem 50?

„Więc co daje ci SPF 50? Dlaczego jest to lepsze niż filtr przeciwsłoneczny, który ma tylko SPF 30?” Dostaję to pytanie cały czas i nie jest zbyt trudne do zrozumienia, dlaczego. Wiemy, że filtry przeciwsłoneczne z wyższymi wskaźnikami SPF są bardziej skuteczne w blokowaniu promieni UV, ale co tak naprawdę czyni różnicę między 30 a 50?

W dużej mierze sprowadza się to do różnicy między promieniami UVA i UVB. Promienie UVA mogą przenikać przez szkło, więc są tak samo niebezpieczne w biurowcu czy samochodzie, jak w ogrodzie czy w górach. Udowodniono również, że przyczyniają się do powstawania raka skóry i przedwczesnego starzenia się. Promienie UVB są blokowane przez okna i nie przyczyniają się do powstawania raka skóry, ale powodują oparzenia słoneczne. Więc choć może się wydawać, że jesteś bezpieczny w domu, promienie UVA nadal mogą uszkodzić skórę i doprowadzić do zmarszczek, suchości i zwiotczenia w dłuższej perspektywie.

Kolejną rzeczą, która daje Ci SPF 50 jest octinoxate. Jest to jeden z dwóch związków chemicznych, które zostały pierwotnie opracowane do stosowania w szybach samochodowych – blokuje on bardzo skutecznie promienie UVA, gdy jest stosowany na skórę. Drugim składnikiem jest oksybenzon, który jest starszą substancją chemiczną stosowaną przy wyciekach ropy naftowej.

Więcej na: allbeauties.pl