Czy SPF trzeba nakładać codziennie?

Wiesz, że SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, prawda? Jest to miara tego, jak dobrze filtr przeciwsłoneczny chroni Twoją skórę przed szkodliwymi promieniami UV i jest ona wyrażona w liczbach całkowitych: jeśli SPF 30 chroni Twoją skórę przed poparzeniem 30 razy dłużej niż niechroniona skóra, to SPF 50 chroni 50 razy dłużej niż niechroniona skóra. Jeśli używasz kremu z filtrem o szerokim spektrum, powinieneś stosować go codziennie, aby zapobiec uszkodzeniu skóry – nawet w pochmurne dni lub w zimie. Wbrew powszechnej opinii, nie musisz nakładać go ponownie natychmiast po spoceniu się lub zmoczeniu, po osuszeniu ręcznikiem lub po pływaniu. Twoje ciało może wchłonąć część kremu przeciwsłonecznego podczas tych czynności, ale to nie wystarczy, byś musiał spłukać się i ponownie nałożyć krem. Filtry przeciwsłoneczne dostępne na rynku zawierają fotostabilizatory, które pomagają zapobiegać degradacji spowodowanej ekspozycją na promieniowanie UV i trudnymi warunkami środowiskowymi. Staraj się więc nie przejmować zbytnio częstotliwością aplikacji, ale upewnij się, że używasz kremu z odpowiednim SPF!

Pytanie o to, jak często należy nakładać ponownie krem z filtrem jest bardzo popularne, a odpowiedź na nie może odstraszyć Cię od noszenia kremu z filtrem. Krótka odpowiedź brzmi: tak. Większość dermatologów powie Ci, że filtry przeciwsłoneczne powinny być nakładane codziennie, aby utrzymać skuteczną ochronę – ale jeśli jesteś sumienna, długoterminowe korzyści z codziennego stosowania filtrów przeciwsłonecznych mogą zdecydowanie przeważyć nad krótkoterminowymi niedogodnościami, które się z tym wiążą.

Powodem tego zalecenia jest fakt, że większość filtrów przeciwsłonecznych zawiera składniki chemiczne, które zdaniem niektórych osób mogą gromadzić się w skórze i z czasem powodować uszkodzenia. W rezultacie, codzienne ograniczanie ekspozycji na promienie UV pomaga zapobiec temu zjawisku. Ponadto, wiele kremów przeciwsłonecznych jest wrażliwych na zmiany temperatury i może przestać być skutecznych pod koniec dnia, jeśli nie zostaną zastosowane rano. Na szczęście na rynku jest obecnie kilka kremów przeciwsłonecznych, które zapewniają zarówno ochronę, jak i wygodę stosowania dziennego filtra SPF w nocy przed snem.

Więcej na: prettyfe.pl