Czy ćwiczenia fizyczne obniżają cholesterol?

Cholesterol to woskowa, podobna do tłuszczu substancja, która występuje naturalnie w każdym z naszych ciał. Jest niezbędnym składnikiem błon komórkowych i odgrywa rolę w wielu procesach biologicznych. Większość cholesterolu przyjmujemy z pożywieniem lub produkujemy sami, a to, czego nie wykorzystujemy do tych celów, jest przechowywane w wątrobie i innych ważnych organach, takich jak nadnercza.

Oprócz dobrego odżywiania, na poziom cholesterolu mają wpływ nasze wybory dotyczące stylu życia, jak również dziedziczność. Palenie, niektóre leki, stres, brak ruchu i otyłość mogą zwiększyć poziom złego cholesterolu (LDL), podczas gdy zmniejszona aktywność, utrata wagi i niektóre formy leków mogą go obniżyć.

Istnieją dwie formy cholesterolu: LDL (lipoproteina o niskiej gęstości) i HDL (lipoproteina o wysokiej gęstości). LDL działa jako system dostarczania kwasów tłuszczowych w całym organizmie, podczas gdy HDL działa w celu pozbycia się nadmiaru cząsteczek cholesterolu poprzez transportowanie ich z powrotem do wątroby, gdzie są rozkładane. HDL jest często określany jako „dobry” cholesterol, ponieważ pomaga chronić przed chorobami serca, podczas gdy LDL jest uważany za „zły”, ponieważ jest związany z wyższymi przypadkami chorób serca i udaru.

Korzyści z ćwiczeń na cholesterol są dwojakie: obniżają poziom LDL poprzez zwiększenie masy i siły mięśniowej. Więcej na automission.pl