Jaki powinien być poziom cukru po wysiłku?

Kiedy ćwiczymy, nasze mięśnie rozkładają cukier w naszym krwiobiegu. Nasze ciała muszą wtedy uzupełnić glukozę i wysłać ją do mięśni, aby utrzymać je w ruchu – ale ile? W zależności od Twoich celów fitness, istnieją dwie główne szkoły myślenia:

Pierwsza mówi, że powinieneś zjeść niewielką ilość węglowodanów i białka po ćwiczeniach. Ta teoria jest częściej praktykowana przez kulturystów i trenerów siłowych, którzy muszą spakować masę mięśniową i naprawić wszelkie łzy lub napięcia w mięśniach. Zjedzenie niewielkiej ilości białka pomoże w regeneracji mięśni, ale węglowodany są potrzebne do uzupełnienia zapasów glikogenu (forma, w której organizm przechowuje dostępną glukozę).

Ostatnio jednak pojawił się trend na coś, co nazywa się „treningiem interwałowym o wysokiej intensywności” (HIIT), który polega na wykonywaniu ćwiczeń o wysokiej intensywności przez krótkie okresy czasu – a następnie na odpoczynku pomiędzy każdym zrywem, aby organizm miał czas na regenerację i przygotowanie się do kolejnego. W tym przypadku spożywanie dużej ilości glukozy podczas aktywności jest kluczowe – tak bardzo, że niektórzy zalecają spożywanie słodkich napojów sportowych podczas ćwiczeń.

W tym miejscu pojawia się dyskusja: czy ten wysoki poziom spożycia cukru nie zachęca do niezdrowej relacji z jedzeniem?

Więcej na: funokay.pl