Kiedy spadają ceny samochodów używanych?

Jak większość rzeczy, samochody tracą na wartości stopniowo w czasie, aż trafią na niski punkt, a następnie ponownie wzrosną w wartości. Nie ma jednak ustalonych ram czasowych, kiedy cena używanego samochodu osiągnie swój najniższy punkt. To dlatego, że na ceny używanych samochodów wpływa wiele czynników, które wpływają na popyt na nie, jak również na to, jak długo są na rynku.

Częstym błędnym przekonaniem na temat cen samochodów używanych jest to, że przestają one spadać, gdy tylko pojawi się nowy model samochodu. Chociaż prawdą jest, że nowe samochody tracą wartość szybciej niż używane po wyjeździe z działki, proces amortyzacji trwa przez cały czas, aż osiągnie niski punkt. Najlepszym momentem na zawarcie umowy na samochód używany jest więc ogłoszenie kolejnego nowego roku modelowego, ale przed wejściem w jego posiadanie. Innymi słowy, jeśli planujesz zakup używanego samochodu w ciągu najbliższych kilku miesięcy, jest to prawdopodobnie najlepszy moment na uzyskanie dobrej oferty.

Jednym z powodów, dla których nowe samochody amortyzują się szybciej niż używane, jest to, że są one postrzegane bardziej jako inwestycja niż jako wydatek. To ma sens: jeśli możesz zapłacić więcej teraz i mniej później na koszty utrzymania, będziesz nadrobić te dodatkowe koszty w krótszym czasie. Więcej na: motole.pl